Chystáte sa pustiť do neľahkej úlohy, ktorým je zhotovovanie vhodných školských pomôcok pre svoje deti? Takýto batoh alebo aktovka tvorí základ a pri ich výbere je potrebné najprv zistiť, či sú opatrené jednak nutnými a tiež odporúčanými prvky. Ktoré to sú?
Ergonómia chrbtovej časti
Časť školského batohu, ktorá sa dotýka detských chrbta by mala byť samozrejme vypolstrovaná a zároveň tvarovaná tak, aby sa prispôsobila pri pohybe aj v pokojovej polohe. Nadmerné zaťažovanie a deformovanie detskej chrbtice môže v budúcnosti viesť k zdravotným nepríjemnostiam.
Ideálna šírka popruhov
Popruhy rozhodne nesmie tlačiť, a to ani pri väčšom náklade v batohu či aktovke. Aj u nich je nutné polstrovanie a rozhodujúci vplyv na pohodlie má rovnako ich šírka. Ideálne by mala byť aspoň 5 centimetrov, ale nemala by zasahovať až ku krku.
Nižšia hmotnosť
Odporúčaná hmotnosť detských batohov a aktoviek sa má pohybovať do 1,2 Kg. Druhou vecou je potom obsah, ktorý pochopiteľne celkovú váhu zvyšuje. U väčšiny detí by sa táto záťaž nemala preháňať, avšak v niektorých prípadoch je vyššia hmotnosť naopak odporúčaná pre porovnanie nerovností chrbta a chrbtice.
Odolná konštrukcia
Aj napriek nižšia hmotnosť aktovky by mala byť konštrukcia celkovo odolná. To znamená, že by mala držať tvar aj s vecami vo vnútri, materiály zase musí odolávať klimatickým rozdielom a nečistotám.
Reflexné prvky
Reflexné prvky sú dnes už nevyhnutnosťou, zaistíte s nimi dieťaťu väčšiu bezpečnosť najmä za zníženej viditeľnosti. Kúpte najlepšie taký batoh do školy, ktorý ich bude mať nielen spredu, ale aj po stranách. Ďalšie odporúčané prvky a vlastnosti:
- Nepremokavosť materiálu
- Spevnené dno
- Ergonomické ucho pre prenášanie batohu, aktovky
- Praktické rozdelenie na jednotlivé oddiely a priehradky
- Ľahko otvárateľný mechanizmus
- Vhodný detský dizajn