Základným predpokladom pre pohodlné nosenie detskej obuvi je všeobecne správna veľkosť. Tá je ešte dôležitejšia pri detských zimných topánkach, kde je potrebné nechať väčšiu rezervu na vrstvu ponožiek. Veľkosť a správne tvarovanie ale zďaleka nie sú jedinými aspektmi, ktoré je nutné zohľadniť, pokiaľ sa chystáte kúpiť deťom kvalitu na zimné obdobie.
Detské nohy v suchu
V zime je veľmi dôležité, aby detská nôžka neabsorbovala vlhkosť a aby nenamokla. Vlhká pokožka sa totiž oveľa rýchlejšie ochladzuje. Tu potom nepomôže ani kvalitná zatepľovacia vrstva a noha môže celkom ľahko nachladnúť. Jedna vec je teda nepremokavosť, tá ale musí byť kombinovaná zároveň s dostatočnou priedušnosťou, aby mohla noha dýchať a nezaparovala sa.
Deti sú aj v zime veľmi aktívne a pri rôznych radovánkach sa im môže noha spotiť. A práve preto musia detské zimné topánky z vonkajšej strany chrániť proti prenikaniu vlhkosti a z vnútornej zase umožniť odvod vlhkosti a potu. Zvlášť obľúbené sú v posledných rokoch detské topánky s membránou, ktorá toto spĺňa veľmi uspokojivo. Lacnejší variant, kedy je použitý takzvaný záter, nie je taký efektívny.
Detské nohy v teple
Samozrejme, že zimné topánky pre deti musia vedieť ochrániť proti chladu, preto sa u nich používa špeciálna vrstva na zateplenie.
Táto výstelka sa väčšinou vyrába z umelých materiálov, ako je napríklad fleece, ale môže sa jednať aj o poctivú kožušinku,
ktorá má nepochybne svoje výhody a tiež vyzerá štýlovo. Dôležité je, aby bol kožúšok s dlhými chlpmi, tie totiž dokážu
veľmi dobre izolovať proti chladu. Tiež sa používajú hladké výstelky, tie sa zase lepšie obúvajú a tiež dokážu splniť svoju
funkciu.
Na čo si dať ešte pozor?
Než zaobstaráte nové detské zimné topánky, dajte pozor na to, aby chránili proti preniknutiu snehu z hornej strany. Toto býva väčšinou riešené šnurovaním alebo iným spôsobom sťahovania horného lemu. Prezrite si aj podrážku, tá by zase mala byť vyššia a protišmyková. Aj táto podstatná časť topánky musí dobre tepelne izolovať.