A je to tu. Vaše deti sa po prázdninovej pohode opäť chystajú do školy, alebo tam pôjdu vôbec po prvýkrát, a vám tak pribudne veľké množstvo starostí. Jednou z nich je nesporne nájdenie ideálneho modelu detských prezúvok, takých, ktoré budú pohodlné, zdravotne nezávadné a dieťaťu pristanú. Čím sa riadiť, aby ste svojim deťom zakúpili kvalitné prezuvky, v ktorých sa budú cítiť dobre?
Na čo sa zamerať pri materiáli?
Určite nevoľte detské školské topánky iba podľa ceny, aj tak sa ale nemusíte obávať, že prezuvky vás budú stáť veľkú sumu. Čo sa týka materiálu zvršku, ten by mal byť priedušný a zároveň poddajný a prispôsobivý, noha by v ňom mala mať možnosť pohybovať sa a byť pekne vetraná.
Nevhodná obuv
Použiť namiesto klasických detských prezuvok uzavretú obuv, ako sú tenisky, nie je práve ideálna. A už vôbec nie sú vhodné celoplastové detské topánky, tie sú určené na úplne iné účely a príležitosti. Plastové topánky môžu navyše obsahovať škodlivé ftaláty, ktoré sa postupne uvoľňujú pri zvýšenej záťaži. Rovnako tak ťažká uzavretá obuv bude v škole skôr príťažou, hoci sa vám môže zdať, že viac vydrží.
Vyhotovenie podrážky
Podrážka detskej obuvi do školy by mala dobre tlmiť otrasy a byť pružná a protišmyková. Na druhú stranu dostatočne silná, aby tiež chránila nohu proti zraneniu a nadmernému namáhaniu. Podpätok by mal byť nízky a opätok utváraný tak, aby nohe umožnil dostatočnú podporu, teda skôr pevný a tuhý. Z hľadiska zdravotného odporúčame zaobstarať prezuvky so správne klenutou podchodidlovou časťou.
Čo sandále?
Hodí sa do školy detské sandále? Áno, najmä u starších detí sú považované za praktické a štýlové. Mali by ale disponovať spevneným priehlavkom a byť vyrobené tak, aby v nich noha nekĺzala a bola stabilizovaná.
A zase tá veľkosť
Otázku veľkosti sme si síce nechali na záver, ale aj pri detských papučkách má veľkú dôležitosť. Mala by umožniť voľnosť pre prsty, počítajte teda s rezervou asi 1-1,5 cm, už preto, že detská noha neustále rastie.