Súčasné dáždniky sú ponúkané v mnohých podobách. Okrem základných typov, ako sú dáždniky s rúčkou, automatické či manuálne skladací, môžete zvoliť napríklad partnerské dáždniky alebo dáždniky v luxusnom prevedení. Samozrejmosťou sú puzdrá a ďalšie obaly, do ktorých si dáždnik uložíte, takže bude skladnejšie a ľahko ho potom môžete nosiť v taške alebo väčšej dámskej kabelke. A nájdu sa aj dáždniky, ktoré sú opatrené modernými vychytávkami, napríklad odvetrávaním alebo svietidlom. Aká je ale história týchto ochranných doplnkov do dažďa?
Počiatky
Proti nepriazni počasia sa museli rôznymi spôsobmi chrániť už naši dávni predkovia. Tí však s veľkou pravdepodobnosťou využívali to, čo im práve príroda poskytla. Ako napríklad väčšie listy, olistené konáre, a možno už si vyrábali akési provizórne dáždniky z kože zvierat.
Prvé dáždniky ako také, slúžiaci ale skôr na okrasu a ako znak vyššej spoločenskej vrstvy, sa objavili v Číne. Skôr než ochrana proti dažďu, sa však používali ako slnečníky. V Európe začali dáždniky nosiť prevažne ženy, a to niekedy okolo začiatku 16. storočia, kedy plnili zároveň funkciu módneho doplnku a ochrany proti daždivému počasiu.
O popularitu dáždnika medzi mužmi sa postaral hlavne Jonas Hanway, perzský dobrodruh a cestovateľ, pre ktorého bolo jeho nosenie významnou charakteristikou. Ďalej nemôžeme zabudnúť treba Chaplina, ktorý už ho využíval aj ako vychádzkovú palicu, ak zrovna nepršalo.
Zlatý vek dáždnikov
Avšak k výraznému rozšíreniu dáždnikov došlo na začiatku 19. storočia, najmä keď sa objavili prvé obchodníci venujúci sa ich predaji vo veľkom. Za akéhosi priekopníka v tomto smere je považovaný James Smith, otvárajúca svoju prvú predajňu, konkrétne v roku 1830 v anglickom Londýne. Spočiatku sa jednalo o dáždniky sa drevenou palicou, kovová konštrukcia sa začala presadzovať až v druhej polovici 19. storočia.